۱۳۹۰ آذر ۲۱, دوشنبه

آیا احمدی نژاد بابت ریاست جمهوری اش حقوق نمی گیرد؟
از روزی که دکتر احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴ بر صندلی ریاست جمهوری ایران تکیه زد نزدیکان ایشان مقوله ای را مطرح کردند مبنی بر اینکه احمدی نژاد از گرفتن حقوق بابت پست ریاست جمهوری اش امتناع می کند و تنها به حقوق معلمی اش در دانشگاه بسنده می کند.
در این باب اما بررسی قانونی امری بدیهی را نشان می دهد؛ مطابق قوانین استخدامی ایران استخدام همزمان و دریافت دو حقوق از دو نهاد دولتی تخلف است. برای نمونه اگر استاد دانشگاهی در انتخابات مجلس شرکت کند و به عنوان نماینده یک شهر انتخاب شود، پس از ورود به مجلس نمی تواند دو حقوق دریافت کند. یعنی نمی تواند هم حقوق نمایندگی مجلس را بگیرد و هم حقوق استادی دانشگاه. در این شرایط، این فرد همان حقوق دانشگاه را دریافت می کند اما با قید این تبصره که به واسطه شغل دولتی دوم، از شغل اول «بالا ترین حقوق آن سازمان» را دریافت می کند.
به عبارت دیگر اگر استاد دانشگاهی که نماینده مجلس شده، در مرتبه سازمانی «استادیار»ی باشد، حقوق «استاد تمام» یا «فول پروفسور» را از دانشگاه دریافت می کند و دیگر حتی یک ریال هم بابت نمایندگی مجلس نمی گیرد. در حقیقت حقوق نمایندگی او همان افزایش حقوقی است که در حقوق استادی دانشگاه او ایجاد شده است. به علاوه اینکه در مدت بر عهده داشتن شغل نمایندگی هیچ فعالیتی در رابطه با شغل استادی اش انجام نمی دهد.
حال اگر بنا به ادعای برخی از رسانه های حامی دولت، حقوقی جدای از حقوق استادی دانشگاه به حساب احمدی نژاد واریز شده ولی او آن را پس داده، باید گفت که تخلف محرزی صورت گرفته است. مطابق قوانین استخدام کشوری، رییس جمهور می بایست تنها حقوقی معادل حقوق یک «استاد تمام» دانشگاه را بگیرد. بنابراین ایشان فعل خاصی را سامان نداده اند که فقط از دانشگاه حقوق می گیرند، چه آنکه مطابق قانون اگر فردی از دو جا حقوق دریافت کند، باید مال مربوطه را به بیت المال مسترد کند.
پس بر خلاف ادعای مطرح شده، ایشان چون «استاد تمام» نبوده و اکنون در نتیجه داشتن شغل دولتی، وفق آن چیزی که در قانون ذکر شده قاعدتا باید حقوق «استاد تمام»ی را از دانشگاه دریافت کند،در نتیجه هیچ منتی بر بیت المال بابت امتناع ایشان از دریافت حقوق نیست.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر