۱۳۹۱ اردیبهشت ۶, چهارشنبه

بیماری و وضعیت جسمانی نامناسب زندانیان سیاسی زن

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان از کمیته گزارشگران حقوق بشر; زندانیان سیاسی زن در زندان اوین، از بیماری و وضعیت نامساعد جسمانی رنج می‌برند. به گفته خانواده زندانیان سیاسی که دیروز با زنان زندانی ملاقات داشته‌اند، طی هفته گذشته اکثر زندانیان بیمار بوده و رسیدگی پزشکی مناسبی نیز به آنان نشده است. زندانیان زن می‌گویند:” بیماری افراد؛ مختلف است، درد کلیه، سر درد، سرماخوردگی، بالا رفتن فشار خون، تپش قلب و .. از جمله مسائلی است که زندانیان به صورت دائم با آن مواجه هستند.
هم‌چنین گفته می‌شود فروشگاه بند زنان، مدتهاست از آوردن میوه، گوشت و برخی از اقلام غذایی مهم خودداری کرده است. زندانیان می‌گویند:” دلیل فروشگاه برای نیاوردن میوه این است که می‌گویند سفارشتان کم است و نمی‌توانیم این مقدار را بیاوریم.” هم‌اکنون حدود ۲ ماه است که زندانیان از داشتن میوه و سبزیجات محروم هستند.
خانواده‌هایی که دیروز برای زندانیان برخی اقلام بهداشتی چون مسواک ، شامپو و .. برده بودند با مخالفت مسئولان برای تحویل گرفتن این اقلام مواجه شدند. خانواده‌های زندانیان می‌گویند:”مدت‌هاست که آنها سفارش شامپو داده‌اند، اما فروشگاه نمی‌آورد، مسئولان زندان هم از ما تحویل نمی‌گیرند، معلوم نیست زندانیان باید چه کنند؟”
این خانواده‌ها با اشاره به مشکلات و مسائل بند زنان می‌گویند:” زنان عملا مکانی به نام هواخوری ندارند، یک حیاط بسیار کوچک است که فقط می‌توانند لباس‌هایشان را آنجا آویزان کنند. وضعیت فروشگاه این بند هم مشخص نیست. گاهی به مدت چندماه میوه و گوشت و مرغ در فروشگاه موجود نیست، درحالی که این مواد جز اقلام اصلی و مهم غذایی هستند، به همین دلیل است که هر چه می‌گذرد شمار افراد بیمار در میان زندانیان بیشتر می‌شود. درحالی که این افراد، پیش از بازداشت و زندان هیچ مشکل جسمانی نداشته و سالم بوده‌اند. “
مسائل و مشکلات بند سیاسی زنان، در طول سه سال گذشته، بعد از انتخابات ریاست جمهوری، بارها تکرار شده است. با این‌حال مسئولان زندان، علی‌رغم برخی تلاش‌ها، تاکنون هیچ واکنش جدی را نسبت به رفع این مشکلات انجام نداده‌اند.
خانواده‌های زندانیان زن می‌گویند:” ما سعی می‌کنیم، مشکلات را رسانه‌ای نکنیم و با خود مسئولان صحبت کرده و حلشان کنیم. اما هر روز که می‌گذرد، اوضاع بدتر می‌شود. نه اجازه استفاده از تلفن را دارند، نه هواخوری دارند. از نظر زندگی نیز با محدودیت‌های زیادی مواجه هستند که در بند مردان وجود ندارد. انگار زنان در زندان هم باید مورد ظلم مضاعف قرار بگیرند.”
هم اکنون ۲۶ زندانی سیاسی زن در زندان اوین به سر می‌برند که اکثریت آنان، پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بازداشت و زندانی شده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر