۱۳۹۱ تیر ۲۳, جمعه

لغو مراسم سالگرد سهراب اعرابی با فشار نیروهای امنیتی


مراسم سومین سالگرد سهراب اعرابی از کشته شدگان نا‌آرامیهای پس از انتخابات سال ۸۸ در پی اعمال فشار ماموران امنیتی و اعلام شروطی از سوی آن‌ها که خانواده حاضر به پذیرش آن نبودند، لغو شد.
به گزارش تارنمای کلمه، این مراسم قرار بود روز پنج شنبه ۲۲ تیرماه همزمان با سالروز خاکسپاری او در سال ۱۳۸۸ در منزل وی برگزار شود، که پس از احضار پروین فهیمی مادر سهراب به پلیس امنیت و طرح شروطی غیر معقول از سوی ماموران برای این مراسم، نهایتا این مراسم برگزار نشد.
بر اساس این گزارش، از جمله شروط اعلام شده برای برگزاری سومین سالگرد سهراب اعرابی، حضور یافتن علنی مامور مرد یا زن در داخل مراسم و صحبت نشدن از جنبش سبز بوده که خانم پروین فهیمی با تن ندادن به این شروط، اعلام کرد مراسم خود را لغو و هزینه مراسم را صرف کودکان بی‌سرپرست خواهد کرد و می‌گوید: مطمئنم که سهراب هم بیشتر خوشحال می‌شود.
سهراب اَعرابی، جوان ۱۹ ساله‌ای است که در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات ۱۳۸۸ در تاریخ نامعلومی کشته شد. احتمال می‌رود که سهراب اعرابی در تظاهرات روز ۲۵ خرداد در تیراندازی نیروهای بسیجی از بالای پایگاه بسیج مقداد کشته شده باشد.
سهراب در راهپیمایی دوشنبه ۲۵ خرداد از مادرش جدا شد و دیگر به خانه بازنگشت. پروین فهیمی، مادر سهراب که از فعالان صلح و عضو گروه مادران صلح است با جست‌و‌جو در بیمارستان‌ها، کلانتری‌ها، زندان اوین و دادگاه انقلاب، نام سهراب را در هیچ فهرستی، نه در در زندان اوین و نه در فهرست نصب شده بر دیوار دادگاه انقلاب نیافت. او هر روز صبح برای یافتن نشانه‌ای از پسرش به دادگاه انقلاب می‌رفت و هر بعد از ظهر عکس سهراب را جلوی در زندان اوین برده و عکس را به هر آزاد شده‌ای نشان می‌داد و می‌پرسید آیا او را دیده‌اند یا خیر. چند نفر مطمئن بودند او را دیده‌اند؛ تا سرانجام در تاریخ ۲۰ تیر مشخص می‌شود فرزندش کشته شده است.
این بار که مادر سهراب برای سومین مراسم سالگرد فرزندش در پلیس امنیت حاضر شده، در مورد دیگر فرزندان و اقوام خود هم مورد تهدید قرار گرفته است. با این حال وی اعلام می‌کند من یک مادرم و نمی‌توانم بگذارم خون سهراب پایمال شود.
خانم فهیمی تاکید می‌کند که تن به ذلت نمی‌دهم. وی می‌افزاید: خانه حرمت دارد و حضور علنی مامور در خانه را قانونی نمی‌دانم.
مادر سهراب با بیان اینکه ابتدا فکر کردم شرطشان حضور مامور در پایین خانه است، افزود: اما هرچه می‌گذشت خواسته‌هایشان بیشتر می‌شد. او می‌گوید: مسایلی پیش آمده است که خیلی ناراحت هستم؛ اما زمان همه چیز را ثابت می‌کند.
خانم فهیمی اشاره دارد: گفتند در مراسمتان راجع به جنبش سبز صحبت نکنید. بچه من سبز است و هر کس اعتقادات خاص خود را دارد. به من به حالت تمسخر می‌گویند اعلام کردی با آزادی زندانیان سیاسی و.. حاضر به گذشت از خون فرزندت هستی. خواسته من عادلانه است.
مادر سهراب اعرابی تاکنون چند بار اعلام کرده در صورتی حاضر به گذشت از خون فرزندش است که تمام زنددانیان سیاسی و هم چنین رهبران جنبش سبز و خانم زهرا رهنورد آزاد بشوند.
مادر سهراب اعرابی با اشاره به اینکه به آن‌ها اعلام کرده وقتی مسوول قوه قضاییه می‌گوید یک نفر کشته شده است من می‌خواهم بگویم فرزند من هم کشته شده است؛ تصریح می‌کند: اگر قرار است صحبتی صورت بگیرد، باید از طرف بالادستی‌ها باشد و قرار نیست هر کس برای ما شاخ و شانه بکشد.
او در پایان می‌گوید: تا زمانی که عدالت برقرار نشود، امنیت هم برقرار نمی‌شود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر