۱۳۹۱ مرداد ۱۸, چهارشنبه

بی‌خبری مطلق از وضعیت یک خانواده بهایی


بی‌خبری مطلق از وضعیت یک خانواده بهایی بنامهای عادل نعیمی، شمیم نعیمی و الهام فراهانی که ۲۹ روز پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
بنا به اطلاع گزارشگران ، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، با وجودی که ۲۹ روز از بازداشت یک خانواده بهایی بنامهای عادل نعیمی، شمیم نعیمی و الهام فراهانی میگذرد تا کنون هیچ اطلاعی از وضعیت ایشان در دست نیست و ایشان تا کنون موفق به تماس با بستگان خود نشده اند.
گفتنی است، عضو دیگر این خانواده عفیف نعیمی میباشد که در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۷ به همراه پنج تن دیگر از رهبران جامعه بهایی بازداشت و اکنون در بند ۴ سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج بسر میبرد. عفیف نعیمی از رهبران جامعه بهاییت مانند سایر زندانیان سیاسی و عقیدتی سالن ۱۲ از حق تماس تلفنی و ملاقات حضوری با بستگان خود محروم میباشد و در یک سالن در بسته، با هواخوری محدود نگهداری میشود.
قابل ذکر است در طی روزهای اخیر تعداد زیادی از شهروندان بهائی در شهرهای اصفهان، مشهد، شیراز، سمنان، کرج، یزد، کرمان، قائمشهر و اراک به صورت غیر قانونی بازداشت و یا به ارگان های امنیتی احضار شده اند.
بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:
•    ماده ۹۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانی محاکمه نشده باید اجازه داشته باشد بلافاصله خانواده خود را از بازداشت، مراحل محاکمه و از احوال خود مطلع کند. همچنین تمام امکانات مناسب برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان و نیز ملاقات حضوری، با نظارت و با در نظر گرفتن مقررات زندان و حفظ امنیت و نظم زندان، می بایست برای وی مهیا باشد.
•    ماده ۱۸۰ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: کلیه محکومان و متهمان تحت نظارت کامل و طبق مقررات این آیین‏نامه مجاز به داشتن ارتباط با بستگان و آشنایان خود می‌‏باشند و این ارتباط بوسیله ملاقات و مکاتبه‏‌ها انجام می‌‏پذیرد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر