۱۳۹۱ مرداد ۲۷, جمعه

دکتر یوسف بیداردل بازداشت شد


دکتر یوسف بیداردل استاد زبان و ادبیات ترکی، دبیر انجمن توسعه و پایداری آذربایجان شب گذشته در منزل شخصی خود در شهر ارومیه بازداشت گردیده است.
بنا به اطلاع گزارشگران ، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دکتر یوسف بیداردل که از روزنامه نگاران شهر ارومیه بوده به دلیل فعالیتهای پیگیرانه وی در چند روز گذشته برای جمع آوری و ارسال کمک‌های مردمی به مناطق زلزله زده دستگیر شده است.
گفتنی است، که آقای بیداردل با همکاری چند تن دیگر در مسجد ابولفضل ارومیه در حال برگزاری مراسمی برای جمع آوری کمک‌های مردمی بودند که توسط وزارت اطلاعات از این مراسم جلوگیری به عمل آمد و ایشان در محل دیگری به فعالیت خود ادامه می‌دادند.
دکتر یوسف بیداردل استاد زبان ترکی و دبیر انجمن توسعه و پایداری آذربایجان می‌باشد.
بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:
•    بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمی‌توان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر