۱۳۹۲ فروردین ۱۶, جمعه

وضعیت وخیم جسمی یک زندانی سیاسی بلوچ و بی‌توجهی مسئولین


حبیب الله ریگی‌نژاد شورکی زندانی سیاسی محکوم به اعدام در زندان مرکزی زاهدان با وجود وضع وخیم جسمی از درمان مناسب محروم است.
بنا به اطلاع گزارشگران ، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حبیب الله ریگی‌نژاد شورکی زندانی سیاسی ۳۳ ساله زندان مرکزی زاهدان مدت یک ماه و نیم است که از ناراحتی شدید کلیه رنج می‌برد و مسئولین تا کنون اقدام مناسبی برای درمان وی انجام نداده‌اند.
این زندانی سیاسی بلوچ در سال ۱۳۸۷ به اتهام همکاری با گروه جند الله بازداشت و پس از گذراندن ۳ سال در اداره اطلاعات زاهدان و بلاتکلیفی، در دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام محکوم شد.
یکی از بستگان این زندانی سیاسی بلوچ به خبرگزاری هرانا گفت: "حبیب الله در مدت این ۳ سال حق تماس با خانواده خود را نداشته است و مورد آزار و اذیت و شکنجه قرار گرفته است."
وی همچنین ادامه داد: "حبیب الله یک ماه و نیم است که به عفونت کلیه مبتلا شده و از درد شدید رنج می‌برد. بهداری زندان تنها به تجویز مسکن اکتفا می‌کند و مسئولین زندان هم می‌گویند اگر می‌خواهید وی را به بیمارستان منتقل کنیم باید ۲ میلیارد تومان وثیقه تودیع نمایید."
بررسی موراد حقوقی نقض شده در این گزارش:
•    بخش دوم ماده ۲۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانیان بیماری که نیاز به معالجات ویژه و تخصصی دارند باید به موسسات تخصصی یا بیمارستان‌های غیرنظامی در خارج زندان منتقل شوند. بیمارستان مورد اشاره باید تجهیزات لازم، تخت کافی، لوازم دارویی مناسب و پزشک متخصص و آموزش دیده برای مراقبت‌های پزشکی و درمانی از زندانی بیمار را داشته باشد.
•    ماده ۲۴ کنوانسیون حقوق زندانیان: پزشک زندان موظف است همه گونه آزمایش پزشکی را به محض ورود هر زندانی به زندان و همینطور در صورت لزوم به عمل آورد. بنابراین چنانچه زندانی مبتلا به بیماری جسمی یا روانی باشد، در اسرع وقت باید کشف شود و اقدامات لازم نظیر جداسازی زندانیان مشکوک به بیماریهای عفونی یا مسری و باقی اقدامات درمانی و پزشکی در مورد آن‌ها به انجام برسد. در مورد زندانیانی که مبتلا به نقص فیزیکی (جسمی) یا روانی هستند خدمات توانبخشی باید ارائه شود. پزشک زندان همچنین موظف است میزان ظرفیت فیزیکی هر زندانی را برای کار و فعالیتهای جسمانی تعیین کند.
•    ماده ۲۵ کنوانسیون حقوق زندانیان: پزشک زندان موظف است مراقبت سلامت جسمی و روانی زندانیان باشد و باید بصورت روزانه و با دقت تمام زندانیان بیمار را ویزیت کند، اعم از همه کسانی که از بیماری شکایت دارند و یا حتی زندانیانی که تصور می‌شود تمارض می‌کنند.
•    ماده ۱۰۲ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: بهداری موسسه یا زندان مکلف است دست کم ماهی یکبار نسبت به‌تست پزشکی کلیه محکومان اقدام نماید.
•    ماده ۱۰۳ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: در موارد ضروری خروج محکوم از زندان برای معالجه بایستی با تایید بهداری زندان و اجازه رییس موسسه یا زندان و موافقت قاضی ناظر باشد. در موارد فوری محکومی بیمار به دستور پزشک یا بهداری زندان و اجازه رییس موسسه یا زندان یا جانشین او به بیمارستان اعزام می‌گردد و مراتب باید در اسرع وقت به صورت کتبی به قاضی ناظر گزارش شود.
•    ماده ۱۱۲ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: هرگاه محکومی تازه وارد نسخه یا داروئی همراه داشته باشد اخذ و در اختیار بهداری زندان قرار می‌گیرد تا به تجویز پزشک به او داده شود و هرگاه دارو جنبه حیاتی برای وی دارد بایستی فوراً پس از معاینه و تجویز پزشک در اختیار وی قرار گیرد.
•    ماده ۱۱۳ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: زندانیان به محض احساس کسالت جریان را به مسئول امور نگهبانی زندان اطلاع داده و با اخذ معرفی‌نامه به بهداری موسسه یا زندان اعزام و دارو و دستورهای لازم پزشکی را دریافت می‌دارد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر